Ahşap Karavan Nedir?Ahşap Karavan Yapım Aşamaları?

Sürekli gelişen ve değişen insan kendisine her alanda farklılıklar bulmaktadır. Bu farklılıklar hayatlarının her alanında insanlarla beraber değişir ve zaman içerisinde yaygınlaşıp gelişir. İnsanların her gün aynı kalmayan istekleri yada ihtiyaçların sonuç olarak farklılıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden son dönemlerde değişen insanların tatil ihtiyaçları da tatil konusunda farklılıkları beraberinde getirmiştir. Bazı insanlar sakin bir yapıda ve sakin şeylerden hoşlanırken bazı insanların tercihi hep hareketli ve farklı şeylerden yana olur. Bu nedenle hayatına farklılık katmak isteyen insanların son zamanlar tercihleri ahşap karavanlardan yana olmaktadır. Son dönemlerin popülerlerinden karavan nedir? Karavan tatili hakkında detaylara nedir? Ahşap karavan nasıl yapılmaktadır sorularına aradığınız cevapları yazımızda detaylandırdık.

Ahşap Karavan Nedir?

 

 

 

Öncelikle son zamanlarda popüler olan bu karavan kelimesinin anlamına bir göz atalım.karavan insanların tatil için tercih ettikleri içerisinde yatak, masa, tuvalet gibi ihtiyaçların karşılandığı barınma alanının bir otomobilin arkasına takılarak istenilen her yere gidebilen tekerlikli araçtır. Bu nedenle bir yerde sabit durmayı sevmeyen ve sürekli yer değiştirme durumunda olan yada sürekli sabit kalınca sıkılan insanların tercih ettikleri tatil şekillerinden biridir. Karavan ile bir kere tatil yapınca inanın bize bir daha asla karavandan vazgeçemeyeceksiniz. Çünkü insana sağladığı imkanlar inanılmaz bir şekilde güzeldir. Örneğin aşırı lüks otellere verilen paranın karşısında  otelden çıkmayarak çoğu zaman bulunduğunuz şehri bile gezmeyerek tatilinizi sonlandırırsınız. Ancak karavan ile tatilde bu duruma imkan bile yoktur. Öncelikle tatil masraflarınız yarıya iner ve düşük bütçe ile çok güzel tatil imkanına sahip olabilirsiniz. Bunun yanında en güzel yanı insana sağladığı ve hissettirdiği özgürlük duygusudur. Nerede tatil yapmak istediğinize karar verecek yine sizsiniz. Ancak bu sabah-öğle arasında bile değişiklik gösterebilir. Nerede uyuyup nerede uyanmak istediğinize hangi saatte nerede yemek yemek isteğinizin bile kararını sizin verdiğiniz bir tatil imkanı sunar karavanlar. Kullanım ve görüntü açısından farklılıkları olsa da karavan demek özgürlük demektir. Karavanlar çekme karavan, moto karavan ve ev karavan şeklinde kullanılmaktadır.

Motokaravanların ön kısmı otobüs,minibüs gibi araçlardan oluşurken fiyat konusunda geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Bu nedenle motokaravana ucuza ya da çok pahalıya sahip olmanız mümkün görünüyor. Bunun haricinde morokaravanlar çekme karavanlara göre ulaşım konusunda daha avantajlıdırlar. Çünkü çekme karavanların ön kısmında bulunan otobüs, minibüs gibi araçlar arka kısmına bağlanan halatla arkasındaki kabinleri çekmesinden oluşur. Bu kabinlerde tekerleklidir. Ancak ulaşım ve kullanım konusunda moto karavanlara göre biraz daha özen istemekle beraber zor bir işleyişi beraberinde getirir. Bu karavanın bazılarını normal ehliyetli kişiler süremezken özel ehliyete sahip kişiler tarafından kullanılmasına izin verilmektedir.

Şimdi ise en çok merak edilen karavan türü olan ahşap karavanların ne olduğunu ve nasıl yapıldığını bunun dışında özelliklerinin neler olduğunu detaylandıralım.

Ahşap Karavan Yapım Aşamaları Nelerdir?

Ahşap karavanlar maliyet konusunda uygundur. Bununla birlikte ahşap bir karavan yaptırmak isterseniz ne gibi aşamalardan geçmelisiniz konusunu sizler için detaylı bir şekilde anlattık. İşte o detaylar. Maliyetleri oldukça uygun olan bu karavan şekillerine ortalama 70.000 ve 90.000 arasındaki fiyatlarla sahip olmanız mümkün görünüyor.Şimdi ahşap karavanın yapım aşamalarına bir göz atalım.

Ahşap karavan yapmak için öncelikle yapılması gereken bir çok konuda olduğu gibi zeminden başlamaktır. Bunun için tekerlekli bir yapının üzerine bir zemin yerleştirmesi yapılır. Bu aşamada öncelikle dayanıklılık ve güvenlik açısından kalın keresteler yerleştirilir ve daha sonrasında da ahşap parkeler kullanılarak evin zemini hazır hale getirilir.

Zemin hazırlığından sonra yapılan işlem evin nasıl olacağı konusunu ortaya çıkaran evin iskeletinin hazırlıklarına başlamaktır. Evin iskeletini yaptıktan sonra ise ahşap eviniz biraz daha şekillenecektir.

Diğer bir aşamada artık ev görünümü andıran ahşap evin kasasının zemin ile buluşması vardır. Bu aşamada dış taraf yerleştirildikten sonra iç kısımlar, dolaplar ve kapılar yerleştirilmektedir.

Ahşap evin iç aşması tamamlandıktan sonra evin çatısının  tamamlanmasına sıra gelir. Bungalov yani ahşap evlerde çatı eğimli bir yapıda inşa edilir. Bu nedenle ahşap karavanda da bu durum böyledir. Eğimli bir şekilde inşa edilen çatıdan sonra artık bu yapı tam anlamıyla ahşap karavan görüntüsünü almaktadır.

Tüm bunlarla birlikte ahşap karavanlarda merak edilen konular hala bitmek bilmiyor. Karavanlarda tesisat işlerinin nasıl olduğu konusu en çok merak edilenler arasındadır. Duş yada tuvalet imkanının nasıl olduğu ya da elektronik eşyaların kullanımı konusu da karavanlar açısından merak edilen sorular arasında yerini alıyor. Bu nedenle bu soruların cevaplarını da sizler için detaylandırmak istedik. Karavanlarda tesisat durumu harici depo şeklinde olur. Su tanklarına ya da elektrik tesisatlarına böylelikle sahip olan karavanlar için tuvalet imkanı da karavan dışına yerleştirilen kasetli tuvalet hazneleri sayesinde oluyor. Ancak kapasitesi dolunca bu hazneleri boşaltmanız gerekiyor.

Ahşap karavanının tamamlanmasının ardından nakliyesinin de çekiş gücünün yüksek olduğu araçlar tarafından yapılması gerektiğini unutmayın.

Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında kullanılan ahşap evler yada ahşap karavanlar insanların alışılagelmiş tatil alışkanlıklarına bir yenisini ekliyor. Böylece istediğiniz yerde gezip konaklama imkanını beraberinde getirdiği için çok tercih edilenler arasında yerini alıyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*