Bungalov Evler Nereye Yapılır? İmarsız Alana Yapılır Mı ?

Son yıllarda yaygın hale gelen ahşap mekanlar ve bungalov evler tatil ve konaklamak için tercihler edilenler arasındadır. Bu nedenle artık insanlar yerleşim yeri olarak bungalov ev tercih etmektedir.Bu nedenle bungalov evleri nerelere yapılacağı? ya da imarsız alana yapılabilir mi? soruları çok araştırılanlar arasındadır. Hal böyle olunca biz de bu konu hakkındaki sorulara yanıt aradık. İşte o detaylar..

Bungalov Ev Nereye Yapılır?

 

 

 

Günümüzde ev fiyatlarındaki ve kira konusundaki artışlardan dolayı insanlar az ve öz mal sahibi olma çabasındadır. Bu nedenle küçük olsun ama benim olsun mantığı ile bungalov evleri yaptırmak için araştırmalar başlatmaktadır. İnsanlara güven veren arazi sahibi olma duygusunun maliyeti de az olursa keyfinden geçilmez bir hal almaya başlamaktadır. İnsanların son zamanlarda arazilere ve bağ evleri gibi mekanlara giderek ilgisi artmıştır ve yatırım amaçlı kullanım açısından da önemli kaynaklar arasındadır. Bu nedenle arazi sahibi olan insanlar gittikleri zaman kendilerine ait bir konaklama yerleri olmasını istemektedir ve bunun için yeni evler inşa etme düşüncesine kapılmaktadır. Bu konu hakkında ise bungalov evler insanların aklına gelen fikirler arasında yerini alır. İstenilen zaman gidip kalınacak ve anahtarının size ait olduğu ve istediğiniz zaman kalacağınız yerin olması bu açıdan sizi rahata kavuşturacaktır.

Doğa ile baş başa kalacağınız mekanlara bungalov evler yapmak isteyebilirsiniz. Denizin güzelliğini görmek isteyeceğiniz, yeşilin oksijeninin içine çekmek isteyeceğiniz ve bahçenizin tarlanın yanında yaptırmak isteyeceğiniz ev fikirleri aklınızdan geçebilir. Estetik ve modern görüntüsü doğa ile birleşince ortaya şahane manzaralar çıkmaktadır. Evlerin bakımının kolay olması ve maliyetinin düşük olması da tercih edilme nedenleri arasındadır. Doğa ile iç içe huzurlu ve sakin alanlara bungalov yaptırmak mümkündür.

İmarsız Alanlara Bungalov Yaptırılabilir Mi?

Bungalov evlerin nereye yapılacağı konusunda en çok merak edilenler ve sorulanlar arasında bungalov evlerinin imarsız alanlara yapılıp yapılmayacağı geliyor. Bu edenle bizde bu konu üzerinde araştırmalar yaparak bu konuları biraz detaylı bir şekilde size fikir olması açısından araştırdık ve detaylandırdık. İşte o detaylar.

Öncelikle imarsız arsa yada imarsız arazi şeklinde nitelendirilen yerlerin özelliklerini ve bunun ne demek olduğunu söylememiz de fayda vardır. Arazi anlamı taşıyan arsalardır. Bu arsalar üzerinde bina yapılamamakta ve tarla niteliği taşıyan alanlar imarsız arsa şeklinde nitelendirilir. Ancak tarla niteliğindeki bu alanlara gerekli koşullar ve önlemler eşliğinde yapı oluşturma imkanı vardır.

İmarsız arsaların genellikle tarım alanlarında olduğunu söylememiz mümkün bu yüzden bu alanlara ne kadar bakım ve gerekli önlemler ile yapı yaptırsa da bu yapılar yatırım amaçlı değil de insanların kendi kullanım amaçları için oluşturulur. Hal böyle olunca bu alanlar ekim biçim işleri için kullanılmaktadır. Bu alanlar için tercih edilenler arasında prefabrik ( taşınabilir) evler de vardır. Bu nedenle bölge bungalov ev inşa etmek için de uygun özellikleri gösterir.

Bu alanlara bungalov ev yaptırmak isterseniz yapmanız gereken ilk şey yaptıracağınız yerin yola cephesinin olması gerektiği konusudur. Bölgede imar iznine sahip olmayan arsalarda %5’lik oranlarla yapı yapılmasına izin verilmesi gereklidir. Bunun dışında ise yapının metrekaresi 250 civarı olmalıdır. Bu tür alanlarda su ve elektrik altyapısı belkide yoktur. Bu nedenle bungalov evlerinizi inşa etmeden önce alt yapı çalışmalarının kontrollerini sağlamalı ve ona göre gerekli sorunların giderildiği durumda çalışmalara başlamalısınız. Bungalov evler küçük ancak kullanışı yapılardır. Bu nedenle bölgede sizin için yeterli olacak ve ihtiyaçlarınız karşılamak ve bunun dışında keyifli vakit geçirmek için gitmek isteyeceğiniz yer haline gelecektir. Doğanın kucağında organik bir hayat sürmeyi kim istemez ki. Bungalov ev yaptırmak istediğiniz mekanla ilgili son olarak da bungalov evinizi inşa etmek için tercih edeceğiniz arsanın bağlı olduğu belediye ile iletişime geçip gerekli bilgileri ve izni almaktır. Bu durum ileride oluşabilecek sıkıntıların önüne geçmenizi ve işinizi daha garantiye almanızı sağlar.

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*