Ahşap Evleri Tercih Eden Ülkeler?Ahşap Evlerin Tercih Edilme Nedenleri?

Ahşap evler Türkiye’de son 10 yılda popüler olsa da bir çok ülkede uzun zamanlar önce tercih haline gelmiştir. Çoğu ülkede betonarme yapıdan çok ahşap yapıları görmek daha mümkündür. Bu nedenle ahşap evlerin hangi ülkelerde sıklıkla kullanıldığı merak ediliyor. Türkiye de son senelerde yayınlaşan bu evlerin başka ülkelerde uzun yıllar önceden tercih edilmesi de merak edilen konular arasında yerini alıyor.

Ahşap Evleri Tercih Eden Ülkeler Hangileridir?

Ülkemizde bu evlerin son yıllarda daha çok tercih edildiğini biliyoruz. Çoğu ülkede bu evler uzun yıllar önceden tercih meselesi haline gelmiştir. Bu ülkelerden biri en bilindik Amerika Birleşik Devletleri. Hepimizin izlediği yabancı filmlerde tek katlı ve bahçeli ahşap evler uzun yıllar öncesinden Amerikalılar tarafından kullanılıyordu. Ahşap ev tercih eden diğer ülkelerin içinde Hindistan geliyor. Ahşap evlerinin tarihçesi aslında 19. yüz yıllara kadar dayanır. İngilizler 19. yüz yıllarda Hindistan da bulundukları zamanlarda yerleşmek için küçük ve kullanışlı bu ahşap evleri inşa etmişlerdir. O dönemde İngilizlerin evleri ahşaptan yapma nedenleri arasında daha az maliyetinin olması ve evlerin kullanışlı olması geliyor. Bunun yanında Kanadalılar,Japonlar,Hintliler ve İskandinav ülkelerinden de de ahşap evler kullanılıyor.

Ahşap Evlerin Tercih Edilme Nedenleri Nelerdir?

Evlerini ahşaptan yapmayı tercih eden ülkelerin bir çok nedeni vardır. Ahşap ev meraklıları için bu konunun detaylarına şöyle bir göz atalım.

Ahşabın kimyasallardan uzak olup doğal malzemeler içermesi sağlık açısından tercih edilmesi için en ön planda yer alıyor. Ahşap içerisinde oksijen giriş çıkışının olması sayesinde hava sirkülasyonuna önemli katkılar sağlıyor. Bilindiği üzere ahşap yalıtkan bir maddedir. Bu nedenle ise elektrik akımlarına direnç göstererek beton yapıları oluşturduğu elektromanyetik alanını ahşap yapılar oluşturmazlar. Ahşap evler taş ve beton yapılarının aksine insan sağlığı açısından zararlı gazları kendi içine hapseder ve bu sayede gazların dışarıya yayılmasını önler. Ahşabın bir diğer özellikleri arasında da nem seviyesini dengede tutması vardır.

Doğanın ve dünyanın bize hediye ettiği kaynaklar ne kadar sonsuz gibi gözükse de kaynakların yenilenebilir olmadığı taktirde bir gün tükeneceği aşikardır. Bu noktada ahşap inşaat ve yapı sektöründe kullanılan tek yenilenebilir malzemedir. Ahşap evler genç gövdeli ağaçlardan yapıldığı zaman istenilen sonucu vermediği için bu evlerin yapımında kullanılan ağaçlar yaşlı ağaçlardır. Bu nedenle de kesilen ve kullanılan ağaçların yerine yeni ve sağlıklı ağaçlar dikilerek bu döngüye de katkı sağlar. Ahşabın üretiminde kullanılan düşük enerji tüketimi de tercih edilme nedenleri arasındadır.

Ahşabın kullanılma alanlarının yaygın olma nedenlerinden bir diğeri de çok iyi ısı yalıtımına sahip olarak yüksek enerji verimliliği sağlamasıdır. Bu nedenle bu evler yazları serin kışları da sıcak olurlar. İskandinav ülkelerinde kullanılmasının nedeni de bu ısı özelliğidir. Yalıtkan madde olan ahşap iletken olmaması nediyle ısıyı içine hapseder ve ortamın ısısını korur. Bu nedenle de çok sıcak ve çok soğuk bölgelerde kullanılır. Bu özelliğiyle de bütçe dostu olur.

Ahşap  hafif sağlam ve esnek olması nedeniyle de depreme dayanıklıdır. Çünkü deprem nedenleri araştırıldığında kirişlerin esnek olmayan maddelerden yapılması yıkıma neden olur. Kütük evlerinin yüksek şiddetli depremlere bile dayanıklılığı dikkat çekiyor. Olası bir yıkım durumunda ise beton gibi sert ve ağır maddelere karşı ahşaplar daha az hasara ve en önemlisi can kaybına neden oluyor. Bu konuyla ilgili önemli araştırmalar sonucu ise Japon Deprem Enstitüsü’nün onayladığı raporda depreme karşı en dayanıklı yap kütük evler olmuştur. Belkide şuan söyleyeceğimiz özellik doğru bilinen yanlışlar arasında olandır. Peki nedir bu özellik? Ahşabın yangına dayanım gücü yüksektir.Bunun nedeni ısıyı geçirmemesi nedeniyle beton ve çelik yapılara göre yangın karşısında daha da dayanıklılık sağlar. Köz olma ve kömürleşme özelliğinden dolayı yangına direnç sağlar. Yangınlar ahşap yüzünden değil elektrik devrelerinin kısa devre yapması sonucu meydana gelmektedir.

Ahşabın uzun ömürlü olması tercih edilme nedenleri arasında boy gösteriyor. Beton yapılara oranla kütük evler doğru ve düzenli bakım yapılmadığı taktirde 500 yıllık sürede ayakta kalabiliyor. Bakımında ise kullanılan malzemeler vernik ve kolay bulunan maddeler olduğu için bakımı kolaydır.

Hızlıca yapılması nedeniyle de tercihler arasında gelir. Ahşap evlerin kolaylıkla restore edilmesi de tercih sebepleri arasında geliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*